Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu uzun süreli gözyaşı yetersizliği ya da gözyaşının fazla buharlaşmasına bağlı gözyaşı filminin düzenini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan gözyaşı ve oküler yüzeyin çok faktörlü bir hastalığıdır.  Gözde rahatsızlık hissi, kızarıklık, batma ve görsel bozukluk kuru göz sendromunun belirtilerindendir.

Göz kuruluğunun sebepleri nelerdir?

Göz kuruluğun birçok sebebi olmak ile birlikte en sık görülen sebeplerinden biri ileri yaştır. Yaş ilerledikçe gözde yağ tabakası azalır. Göz kuruluğunun diğer sık görülen nedenleri klima ve kaloriferli ortamlar, kuru ve rüzgârlı iklim, yüksek yer, sigara dumanı gibi dış faktörlerdir.  Bununla birlikte artrit, menopoz, hipotiroidi, uzun süre kontak lens kullanımı ve başka hastalıklar kuru göz sendromuna neden olabilir.

Göz kuruluğunun tedavisi nasıl yapılır?

Kuru göz sendromu sık görülen ve hayat kalitesini anlamlı derecede düşüren bir rahatsızlıktır. Kuru göze neden olan faktörlerin belirlenip bu faktörlerin ortadan kaldırılması ve ya tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Göz kuruluğu tedavisinde hekimin önerdiği damlalar ve jeller düzenli olarak kullanılarak tedavide başarı elde edilmektedir.

Adres

Otağtepe Cad. No:5 Kavacık. Anadoluhisarı – İstanbul